Építsük együtt a Csodák Kertjét!

A Műegyetem és Újbuda Önkormányzatának közös célkitűzése, hogy a BME egyetemkertje a városi közösség számára nyitott tér legyen, ahol a tudományos ismeretterjesztés szabadtéri formáival találkozhatnak a kisgyermekek és a mérnöki pálya, valamint a tudomány világa iránt érdeklődő fiatalok.

A tágabb egyetemi kampuszt is felölelő koncepció megvalósításának első lépése az a most megjelenő Csodák kertje pályázati lehetőség, melyet a BME, valamint az Insert, Újbuda Önkormányzatának kreativitásmenedzsment platformja hirdet meg. A pályázat a Műegyetem Központi épülete körüli egyetemkertbe vár hallgatói terveket. A kezdeményezést a nemzetközi nyitott egyetem és nyitott tudomány programok szellemiségével összhangban valósítják meg a pályázat kiírói.

 Mi ez a pályázat?

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) és az Insert közösségi platform alkotói pályázatot hirdet az egyetem hallgatói számára tudományos ismeretterjesztő szabadtéri alkotások és játékok (installációk), köztéri bútorok létrehozására, valamint tudománynépszerűsítő-közösségépítő események szervezésére az egyetem Gellért tér és Sóhajok hídja közti területeire. A nyertes pályamunkák az Újbuda Önkormányzata által 2023. szeptember 2-ára tervezett Bartók Feszt’ programjainak részeként mutatkoznak be.

 Mi a felhívás célja?

A pályázat célja, hogy olyan alkotások és programtervek szülessenek, amelyek a Műegyetem kertjének értékeire és az egyetemen folyó kutatómunkára reflektálnak, és figyelembe veszik a helyi lakosok és a fesztivál látogatóinak igényeit és az Insert platform célkitűzéseit is. 

Kiemelt cél ennek során olyan szabadtéri alkotások és játékok létrehozása, valamint kapcsolódó események szervezése, amelyek a kisgyermekek és középiskolások számára mutatják be, teszik megfoghatóvá a Műegyetem kutatási témáihoz kapcsolódó tudományos érdekességeket és eredményeket. 

A kezdeményezés arra ösztönzi a különféle tanszékek hallgatóit, hogy pályázatuk során építsenek egymás tudására, működjenek együtt alkotásaik létrehozásában, azokat pedig látványos, közérthető formában mutassák be az egyetem polgárai és a helyiek számára. A megvalósított munkák ahhoz is hozzájárulhatnak, hogy az egyetem kapui még szélesebbre nyíljanak a városrész és lakói előtt. 

A pályázati lehetőség annak a hosszútávú folyamatnak az első lépése, amely szorosabbra fűzi az egyetem kapcsolódását tágabb környezetéhez, és elősegíti a Műegyetem közösségi tereinek újragondolását. 

Az elkészült pályamunkák ennek a közös gondolkodásnak a kreatív megvalósulásai.

A hosszútávú együttműködést és gondolkodást, valamint az alkotói folyamatot az Insert platform bevonása kíséri, amely biztosítja a résztvevők és partnerek közötti folyamatos kommunikációt, munkamegosztást és egymás erőforrásainak beazonosítását.


 Helyszín

Az Egyetemkert Gellért térhez közel eső – a CH, K, Könyvtár épületek által határolt területe –, mely több pontról is megközelíthető. A kertben olyan, a terület hétköznapi használatát segítő projekteket is várunk, melyek helye lehet akár a:

  • kerítés

  • füves gondozott kertrész

  • épületek által határolt terület

  • épületek és kerítés közötti füves terület

  • padok

Kategóriák

A pályamunkákat három kategóriában várjuk:

  1. tudománynépszerűsítő szabadtéri alkotások és játékok (installáció)

  2. köztéri bútor

  3. tudománynépszerűsítő-közösségépítő esemény

Díjazás

A pályamunkák finanszírozása kategoriánként az alábbi nagyságrendben tervezett:

1.tudománynépszerűsítő szabadtéri alkotások és játékok (installációk)

    nagyobb projekt: maximum 1,000,000 Ft / projekt

    kisebb projekt: maximum 500,000 Ft  / projek

    2.köztéri bútorok: maximum 400,000 Ft  / projekt

    3. tudománynépszerűsítő-közösségépítő esemény: maximum 200,000 Ft  / projekt


    A megvalósítható projektek számát és az odaítélt díjak összegét a beérkezett pályamunkák ötletei és költségtervei határozzák meg. 

    Összesen 4-5 projekt megvalósítása tervezett.

    Kik jelentkezhetnek?

    A pályázaton 3-6 fős, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező diákjaiból alakuló csoportok vehetnek részt. A pályázattal az Insert és a BME az egyetemen belüli kreatív együttműködések beindítására törekszik, az alkotói folyamatot is végigkísérve. A nyertes csoportok számára közös workshopot szervez az Insert és a BME, valamint konzultációs lehetőségek is biztosítottak a gyártási, előkészítési folyamat során.

    Milyen ötleteket várunk?

    Elsősorban olyan pályázati munkákat vár a BME és az Insert, amelyek egyetemen folyó tudományos munka ismeretterjesztő bemutatását a kisgyerekek, fiatalok számára érthető, átélhető módon teszik az egyetemkert részévé, így az egyetemkertet élettel és közösségi tartalommal töltik meg. Fontos, hogy ezek az elképzelések ne csak az egyetemi polgárok, hanem a környező helyi lakosok számára is legyenek vonzók.

    Az ötletek legyenek inspirálók és izgalmasak, legyenek képesek a kert szépségeire irányítani a figyelmet.  

    A pályamunkák legyenek alkalmasak arra, hogy kapcsolatot teremtsenek az egyetem és a Bartók-negyed között. A „Csodák kertje” pályázatnak fontos célja, hogy elősegítse szabadtéri játékok, köztéri bútorok, valamint események terveinek létrejöttét, amelyek a hétköznapokban a személyes találkozások tereivé válhatnak, és megágyazhatnak a hallgatók, oktatók és a környékbeli lakosok közös élményeinek és a tudományos eredmények, valamint a műszaki pálya bemutatására is alkalmasak. 

     Az ötletek közérthetően reflektáljanak az egyetemen folyó szerteágazó tevékenységekre, és ragadják meg a kutatómunka „csodáit”

    Az elkészült alkotásokra egyfajta prototípusokként is tekintünk, amelyek továbbra is kizárólag az alkotók szellemi tulajdonában maradnak. Ahhoz, hogy ezek a célok megvalósulhassanak, átgondolt, sokféle szempontot érvényesítő pályázati anyagokat várunk, a megvalósítást pedig szakmai konzultációkkal segítjük.


    Mikor és hogyan lehet nevezni?

    A jelentkezés folyamata a következő:


    1. Találd meg társaidat más karokról, szakokról és néhány fős alkotói csoportok létrehozásával dolgozzátok ki a pályamunkátokat! (A csoportokat különböző tanszékeken vagy karokon tanuló hallgatóknak kell alkotniuk.)

    2. A pályázati részvétel feltétele, hogy a csapat minden tagja regisztráljon az Insert platformon, ezért regisztráljatok az Insert platformján május 24-ig. Jelezzétel egyénileg, hogy milyen képességeitek, tudásotok van, amivel egy közös projekthez hozzá tudtok járulni!

    3. Rakjátok össze a pályázati anyagot a lentiek szerint 1 darab PDF dokumentumba!

    4. A csapat kapcsolattartója töltse fel a pályázati anyagot május 24-ig a jelentkezési űrlapon!


    Mit kell tartalmaznia a pályamunkáknak?

    A pályamunkát PDF formátumban várjuk, maximum 10MB méretben, és az alábbiakat kell, hogy tartalmazza:

    1.koncepció leírása 500-1000 karakter terjedelemben:

      1. projekt címe
      2. projekt célja és célközönsége
    2.helyszín megnevezése, dokumentálása (fotómontázs vagy hangulati rajz)


    3látványterv (tudománynépszerűsítő szabadtéri játék, bútor esetén)

                  lehet skicc is, a lényeg, hogy kiderüljön a projekt jellege, léptéke, méretei

    4.megvalósítási terv (tudománynépszerűsítő szabadtéri játék és bútor esetén)

    1. “gyártmányterv” készítése a projekt megértéséhez, megvalósíthatóságához szükséges mértékben ( Dr. Ther Tamás - BME- ÉSZK Sziltan Tsz. statikai konzultációval kereshető)
    2. anyaghasználati igény alap- és kötőanyagokra bontva
    3. eszközigény megjelölése
    4. megvalósítási ütemterv készítése (anyagbeszerzés, gyártás, installálási ütemezés)

    5.költségvetési terv

    a felhasználandó anyagok mennyiségének és a megvalósításhoz szükséges munkadíjak becslése alapján

    6.szervezési és kommunikációs terv (tudománynépszerűsítő-közösségépítő rendezvény)

        00 Nap
        00 Óra
        00 Perc
        00 Másodperc

        Bírálat és eredményhirdetés

        A beérkezett pályázatok elbírálásában a BME vezetősége és egyes tanszékeinek munkatársai, a BFKH Örökségvédelmi Osztályának munkatársai, valamint az Insert platform működtetői vesznek részt.

        2023. május végéig értesítünk mindenkit az eredményekről

        Bírálati szempontok:

        • a kert általános, hétköznapi használatába illeszthetőség

        • látványosság, kreativitás

        • tudományos ismertterjesztő és/vagy pályaorientációs tartalom egyedisége és szakszerűsége

        • helyspecifikusság

        • kapcsolódás a Bartók Feszt’-hez

        • menniyben épül/épít az egyetemen belüli szinergiákra (több tanszék, kar tagjainak együttműködésére)

        • mennyiben inspirálja és mozdítja elő az egyetem polgárai közötti kapcsolatteremtést, illetve az egyetem és a helyiek kapcsolatát

        • érvényesülnek-e az anyaghasználatban a fenntarthatósági szempontok (ahol releváns)

        • alkalmasak-e az elkészült tervek a továbbfejlesztésre (prototípusként) vagy maradandó alkotásként gazdagítják-e a BME campusát (ahol releváns)

        • a projektek utóéletének vizionálása (rövid- és hosszútávú jövőkép)

        • a műemléki szempontok figyelembevétele, tekintettel arra, hogy a megvalósuló projektek örökségvédelmi bejelentéskötelesek.

        Mi történik nyertes pályázat esetén?

        június első hete

        A workshop során bemutatkoznak a nyertes csapatok, megismerik egymás terveit, meghívott szakemberek bevonásával visszajelzést adnak a pályamunkákra, és közösen átbeszélik a megvalósítás lépéseit a támogató szervezetek.

        június 5-16 között

        A felmerült kérdések egyeztetése csapatonként az egyetem oktatóival, valamint az Insert és a Bartók Feszt’, és a BFKH Örökségvédelmi Osztályának munkatársaival.

        július 13. csütörtökig

        Július közepéig a projektek kommunikációjához szükséges leírásokés vizuális anyagok véglegesítése azért, hogy a Bartók Feszt’ hivatalos kommunikációjába beilleszthetőek legyenek. Végleges és pontos ütemterv benyújtása, ami kiterjed az anyag- és eszközbeszerzésekre, gyártási, előkészítési és megvalósítási ütemtervre.

        augusztus 28.-szeptember 1.

        A nyertes ötletek ismeretében a helyszíni előkészületek napjainak, és a megvalósításhoz szükséges egyetemi infrastruktúra használatának részleteinek pontosítása.

        szeptember 2.

        A nyertes ötletek ismeretében a helyszín nyitvatartásának meghatározása.

        Mi az az Insert?

        Az Insert egy kreativitásmenedzsment fókuszú közösségi felület (insert.ujbuda.hu), ahol bárki létrehozhat és meghirdethet eseményeket, eszközöket és társakat kereshet a közös alkotáshoz, helyszínt találhat például saját kiállításának, bemutatójának, előadásának, vagy akár magántanárt is fogadhat.

        A platform abban támogatja felhasználóit, hogy kezdeményezéseikhez könnyen és hatékonyan megtalálhassák a legkülönfélébb erőforrásokat és társakat.


        Mi az a Bartók Feszt’?

        2023. szeptember 2-án kerül sor második alkalommal a Műegyetem rakpart és a Gellért tér - Budafoki út találkozásánál a Bartók Feszt’-re.

        A Bartók Feszt’-en 11. kerületi és hazai civil szervezetekkel dolgozunk együtt, a civil falu workshopjai és programjai mellett nagy- és kisszínpadi produkciókkal, kerekasztal-beszélgetésekkel, valamint urbanisztikai programokkal várjuk az érdeklődőket.

        Kérdés esetén hova fordulhatnak a pályázók?

        A kérdések, amelyekre sehol sem található válasz, a muegyetem.csodakkertje@gmail.com email címen tehetők fel.

        Az Adatvédelmi tájékoztatót itt tudjátok elolvasni.

        partners